Diagnostyka miażdżycy powodującej zwężanie światła tętnic pełni kluczową rolę w doborze prawidłowego leczenia. Choroba ta, dotykająca w większości osoby po pięćdziesiątym roku życia, może dawać zróżnicowane objawy w zależności od miejsca powstawania ogniska problemu.
Ważne jest, aby schorzenie zostało zdiagnozowane jak najszybciej, ponieważ nieleczone może prowadzić do śmiertelnie niebezpiecznych komplikacji lub skutkować amputacją zajętej kończyny.
Jak przygotować się do badań laboratoryjnych?
Na około 10 godzin przed badaniem krwi i moczu nie można spożywać posiłków. Należy także poinformować lekarza o nawykach żywieniowych, aktywności fizycznej oraz ewentualnych nałogach.
Jakie badania mogą wskazać na rozwijającą się chorobę?
Podstawowym badaniem określającym potencjalne występowanie miażdżycy, jest analiza stężenia cholesterolu we krwi nazywana lipogramem. W przypadku podejrzenia choroby, bierze się pod uwagę wartość cholesterolu całkowitego oraz LDL – tak zwanego złego cholesterolu. Ich podwyższony poziom, któremu towarzyszy zwiększona wartość trójglicerydów są znakiem świadczącym o możliwie rozwijającym się schorzeniu. Sprawdzany jest również poziom glukozy i fibrynogenu, ponieważ mają one wpływ na środowisko tętnicze. Nie należy zapominać o białku C-reaktywnym, którego zawyżona wartość może wskazywać na obecność w rejonach bezpośrednio dotkniętych miażdżycą.
W przypadku podejrzenia choroby, badania laboratoryjne należy uzupełnić ultrasonografią tętnic szyjnych i kręgowych (tak zwany Doppler) oraz angiografią kończyn, w zależności od tego gdzie występuje ognisko choroby.