Coraz większa liczba Polek ma świadomość, że warto regularnie wykonywać mammografie. Przyczyniają się do tego chociażby kampanie społeczne oraz edukacja zdrowotna. O tym czym właściwie jest mammografia, jakie są wskazania do jej wykonania a jakie przeciwwskazania oraz w jaki sposób właściwie przygotować się do badania, gdy już się na nie zdecydujemy przeczytacie w poniższym artykule.
Mammografia to radiologiczne badanie piersi. Dokonuje się go w formie prześwietlenia. Wykonywane jest na tej samej zasadzie co rentgen np. klatki piersiowej. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie raka piersi we wczesnym stadium jego rozwoju.
Wskazania do wykonania mammografii
Mammografie warto wykonywać regularnie co dwa lata po 40 roku życia, zaś po 50 raz w roku, Jak zaleca natomiast American Cancer Society kobiety, które nie są obciążone dodatkowym ryzykiem zachorowania na raka piersi rozpoczęcie badań mammograficznych powinny rozpoczynać w wieku 45 lat.
Pozostałymi wskazaniami do wykonania mammografii są:
- bóle piersi,
- niepokojące zmiany w sutku (asymetria, guz, wciągnięcie skóry lub brodawki, torbiel),
- rozpoczynanie lub bycie w trakcie terapii hormonalnej,
- występowanie w rodzinie raka sutka, dysplazji gruczołu piersiowego.
Jakie są przeciwwskazania?
Badania mammograficznego nie wykonuje się u kobiet będących w ciąży.
Jak się przygotować do mammografii?
Właściwe przygotowanie do badania mammograficznego jest bardzo istotne. Oto lista rzeczy, o których warto pamiętać:
- Do badania najlepiej przystąpić będąc pomiędzy 5 a 12 dniem cyklu miesiączkowego,
- W dniu badania nie stosuj dezodorantów, mleczek kosmetycznych, balsamów oraz talku (może to być powodem zniekształceń na kliszy),
- Warto założyć wygodne do zdjęcia ubranie (konieczne jest rozebranie się do pasa),
- Należy zrezygnować ze wszelkiej biżuterii noszonej na szyi oraz w uszach.
Jak przebiega mammografia?
Całe badanie trwa dosłownie kilka minut. W jego trakcie każda pierś jest umieszczana pomiędzy dwoma płytkami, a następnie lekko ściskana. Może to powodować uczucie lekkiego dyskomfortu, lecz ze względu na konieczność uzyskania wysokiej jakości obrazu na kliszy jest to niezbędne.
Kiedy możemy odebrać wynik badań?
Czas oczekiwania na wynik zależy od placówki, w której było wykonywane. Zazwyczaj jednak można go odebrać od 7 do 14 dni po badaniu. Niemniej o dokładnym czasie oczekiwania pacjentka powinna zostać poinformowana po zakończeniu badania.