Cukrzyca jest chorobą XXI wieku. Poza uwarunkowaniami genetycznymi, które wpływają na powstawanie tego schorzenia, duża rolę odgrywa tutaj styl życia, dieta i aktywność fizyczna. Winowajcą cukrzycy są niezdrowe węglowodany, których organizm człowieka nie może metabolizować w odpowiedni sposób, a to prowadzi do zwiększenia poziomu glukozy we krwi. Trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub po prostu organizm ludzki nie jest w stanie prawidłowo jej wykorzystać do zdrowego funkcjonowania.
Jak działa insulina?
Insulina wytwarzana przez trzustkę pozwala metabolizować węglowodany. Oznacza to, że za sprawą tego hormonu węglowodany dostarczane z pokarmem są rozkładane w jelitach, a z nich trafiają do komórek, dając nam siłę do życia. W ten sposób cukier, który dostarczany naszemu ciału zostaje zamieniony na energię. Kiedy insuliny jest za mało lub nasz organizm nie wykorzystuje jej we właściwy sposób, cukier nie trafia do komórek, za to podnosi poziom stężenia glukozy we krwi, wówczas mówimy o cukrzycy. Jeżeli natomiast poziom insuliny jest wysoki, a stężenie cukru we krwi prawidłowe mówimy o insulinoodporności.
Objawy cukrzycy
Cukrzyca bardzo często, szczególnie w pierwszej fazie, przebiega bezobjawowo. Do najczęstszych symptomów choroby możemy zaliczyć przewlekłe zmęczenie, szczególnie odczuwane po przespanej nocy, nieugaszone pragnienie i głód, mrowienie w dłoniach i stopach czy częste oddawanie moczu. Nadwaga może być również sygnałem, który powinien skłonić chorego do przeprowadzenia badań. Do innych symptomów przypadłości możemy zaliczyć:
- długie gojenie ran
- powracające infekcje skórne
- zaburzenia widzenia
- zapalenia dziąseł
- obrzęki ciała
Dieta cukrzycowa – zahamowanie rozwoju choroby i poprawa samopoczucia
Dieta cukrzycowa odpowiada za prawidłowy metabolizm, utratę masy ciała i jej prawidłowe utrzymanie w zależności od wieku czy aktywności fizycznej. Najlepszym wyborem będą w diecie cukrzycowej produkty o obniżonym IG, a także przygotowywanie potraw w prawidłowy sposób, aby indeks glikemiczny nie został podwyższony (np. nierozgotowywanie półproduktów). Dodatkowo powinniśmy wybierać:
- produkty zbożowe pełnoziarniste (ciemne pieczywo, brązowy ryż lub makaron, grube kasze)
- owoce połączone z jogurtem, kefirem lub innym dodatkiem bogatym w tłuszcz i białko
- nasiona strączkowe (fasola, groch, soczewica)
- chudy nabiał
- ryby gotowane na parze lub pieczone (bez panierki, bez tłuszczu)
- zdrowe tłuszcze (np. oliwa z oliwek lub olej lniany czy rzepakowy)
W diecie cukrzycowej jak najbardziej może pojawiać się mięso. Najlepiej aby pochodziło ze sprawdzonych źródeł, było gotowane, przygotowywane na parze lub w piekarniku bez dużej zawartości tłuszczu. Mięso samo w sobie również nie powinno być tłuste, dlatego najlepszym wyborem będzie kurczak, indyk lub królik.
Lista zakazanych produktów w diecie cukrzycowej
Produkty, które włączamy w diecie cukrzycowej powinny być jak najmniej przetworzone. Powinniśmy jak najszybciej wyeliminować z diety cukier, ograniczyć przyprawy (szczególnie sól), puszki, konserwy czy gotowe dania do odgrzania w mikrofali. To czego przede wszystkim nie powinniśmy spożywać w przypadku cukrzycy to:
- produkty z mąki pszennej (biały makaron, ryż, pierogi, naleśniki, kopytka itp.)
- słodycze (batony, ciasta, cukierki, torty, masy kremowe)
- napoje słodzone, soki, nektary
- alkohol (szczególnie piwo, słodkie i półsłodkie wino czy słodkie drinki)