Pomidory to jedne z popularniejszych warzyw, które w naszych kuchniach pojawiają się pod wieloma różnymi postaciami. Są nie tylko smaczne, ale i posiadają wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, dzięki bogatej zawartości witamin i minerałów. Dlaczego warto po nie sięgać?
Pomidor – charakterystyka
Pomidor to warzywo z podgromady roślin nasiennych, którego pochodzenie wywodzi się z Ameryki Południowej. Do Europy trafił w okresie wielkich odkryć geograficznych i bardzo szybko się zadomowił, stając się jednym z ważniejszych elementów diety. Posiada wiele wartości odżywczych, dzięki czemu stanowi zdrowy składnik każdego posiłku. Dziś to jedno z najpowszechniejszych warzyw na całym świecie.
Właściwości zdrowotne pomidorów
Pomidory nie są zbyt kaloryczne, zawierają ledwo 22 kcl na 100 gram. Poza tym posiadają duże bogactwo potasu, manganu, miedzi, kobaltu, beta-karotenu oraz witamin, w szczególności te z grupy B, C, D, E, K i PP. Znaczna ich część składa się z wody, pomagają więc w zwalczaniu pragnienia. Znajdą się też w nich węglowodany, białka oraz błonnik. Pomagają przy wielu różnych schorzeniach. Pomidory poleca się na obniżenie ciśnienia (tak podaje artykuł na plus50.pl), aby zapobiec miażdżycy, poprawić odporność organizmu czy wspomóc trawienie. Działają moczopędne, poprawiają działanie układu nerwowego, a także udowodniono, że mają działania antynowotworowe.
Jakie gatunki pomidorów można znaleźć?
Choć najbardziej znane są nam czerwone pomidory gruntowe, nie są one jedyne. Znajdzie się też odmiany żółte i zielone, które pod wieloma względami dysponują podobnymi wartościami odżywczymi. Żółte są całkiem dobre i zdrowe, ale zdecydowanie należy uważać z tymi zielonymi. Zawierają całkiem sporo szkodliwego alkaloidu, zwanego tomatyną, który w nadmiernej, może doprowadzić do dolegliwości bólowych czy niewydolności. Pomidory mogą się różnić od siebie także kształtem i smakiem. Wyróżnia się tutaj więc, oprócz wspomnianych okrągłych gruntowych, także karłowate, malinowe, bycze serca czy dość popularne pomidorki koktajlowe.
Jak przyrządzać pomidory?
Dzięki szerokim właściwościom może być przyrządzany na wiele sposobów. Pomidora można zjeść na surowo, podsmażyć, ugotować i dodać do wielu różnych potraw w całości, w części lub po przetworzeniu. Nie ma więc problemu, by dać je na kanapki, do sałatek, czy do gotowanych potraw, typu sosy. Z pomidorów wykonuje się przeciery, soki, koncentraty, ketchupy, konfitury, a nawet chipsy. Da się też je kisić albo zrobić z nich ocet, a dużą popularnością w wielu potrawach cieszą się choćby pomidory suszone. Jak widać, z tymi warzywami można zrobić wiele, a w naszej kuchni zastosowanie dla nich znajdzie się zawsze.
Kiedy nie powinno się jeść pomidorów?
Choć pomidory z reguły są bardzo zdrowe i zaleca się, by włączać je do codziennej diety, niektórzy powinni bardzo uważać. Dotyczy to szczególnie osób chorych na dnę moczanową oraz reumatoidalne zapalenie stawów. W niektórych przypadkach pomidory mogą doprowadzić także do zgagi i znajdą się osoby, które będą mieć na nie uczulenie. Trudna do strawienia jest też skórka pomidorów, więc mając wrażliwy żołądek, dobrze jest ją usuwać.