Nie bez powodu łagodną infekcję górnych dróg oddechowych nazywamy przeziębieniem. To właśnie wychłodzenie organizmu jest częstą przyczyną bólu gardła i kataru. Kiedy organizm dłuższy czas musi bronić się przed zimnem, jego odporność znacznie spada. Wówczas nawet krótki kontakt z wirusem powoduje chorobę.
Wychłodzenie organizmu i przeziębienie
Dobre rady babci, aby nosić czapkę i szalik wcale nie są bezpodstawne, to właśnie przez głowę ucieka najwięcej ciepła, a wychłodzenie szyi i gardła może powodować chrypkę i rozwój zapalenia gardła. Dlatego, kiedy przychodzą chłody warto chronić te newralgiczne miejsca, aby uniknąć wychłodzenia. Temperatura od 33 do 35 stopni Celsjusza i obkurczone naczynia błon śluzowych to idealne środowisko dla rozwoju wirusów. Stąd delikatna śluzówka gardła i nosa powinna być chroniona. Natomiast jeśli już czujemy, że przeziębienie nas dopada warto porządnie rozgrzać organizm, pobudzić krążenie i wspomóc ciało w walce z patogenami.
Sposoby na przeziębienie
Domowe sposoby na infekcje górnych dróg oddechowych to właśnie przede wszystkim porządne rozgrzanie całego ciała. Dlatego warto postawić na gorącą herbatę, najlepiej z dodatkiem rozgrzewających przypraw takich, jak imbir, cynamon, kurkuma czy goździki. Posiłek zawierający ostre przyprawy zwiększa termogenezę i powoduje niewielki wzrost temperatury całego ciała. Jeśli lubimy i nie mamy przeciwwskazań medycznych – przy przeziębieniu powinniśmy zjeść coś ostrego. Warte uwagi są oczywiście naturalne metody pobudzające organizm do walki z chorobą. To przede wszystkim miód, czosnek, cytryna oraz wspomniany wyżej imbir.
Sposoby na rozgrzanie organizmu
Poza wspomnianymi wyżej przyprawami, które są skuteczne przy wychłodzeniu i przeziębieniu, warto rozgrzać organizm w gorącej wannie lub chociaż zafundować sobie kąpiel stóp w ciepłej wodzie. Idealnym rozwiązaniem będzie dodatek olejków eterycznych: olejek sosnowy lub olejek z lawendy wzmocni działanie kąpieli, rozgrzeje, ale także dzięki właściwościom antyseptycznym wspomoże walkę z chorobą. Doskonałym sposobem na rozwijające się przeziębienie i towarzyszące temu uczucie chłodu jest wizyta w saunie. Bardzo silne rozgrzanie organizmu, rozszerzenie naczyń krwionośnych wspomaga organizm w walce z chorobą. Wirusy nie lubią wysokich temperatur. Dlatego też naturalną metodą obrony jest gorączka. Przy temperaturze poniżej 38 stopni nie warto zbijać gorączki – to sposób na zwalczenie infekcji, który zaprogramowała natura. Dopiero, gdy gorączka jest bardzo wysoka i towarzyszy jej bardzo złe samopoczucie można sięgać po leki przeciwgorączkowe.