Rękojeść wraz z umocowaną w niej końcówką, to najczęściej wykorzystywane narzędzia w każdej praktyce stomatologicznej. Są używane właściwie za każdym razem, gdy na fotelu dentystycznym siada pacjent – od drobnych korekt do skomplikowanych zabiegów, w których wymaga się nie tylko dokładności, ale również dość dużej siły i wydajności. Wraz z rozwojem technologii, na wyposażeniu gabinetów i klinik stomatologicznych pojawia się coraz więcej narzędzi o coraz bardziej specjalistycznym zastosowaniu.
Jednym z głównych elementów każdego zestawu narzędzi dentystycznych jest skromna, ale użyteczna rękojeść – prostnica. Narzędzie do ewoluowało od prymitywnych urządzeń, które wymagały od obsługującego je specjalisty dość dużej siły zaledwie dziesięć lat temu. Teraz wyspecjalizowane rękojeści, prostnice i kątnice stały się wyrafinowanymi instrumentami zdolnymi do szybkiego wykonywania delikatnych operacji bez konieczności dostosowywania znacznie więcej niż kilku ustawień, wymagającymi w krytycznym momencie zabiegu zaledwie dwóch kliknięć do rozpoczęcia właściwego działania.
Do czego służy prostnica, a do czego kątnica dentystyczna
Rękojeść dentystyczna jest jednym z najbardziej przydatnych narzędzi stomatologa. Bez niego dentyści mieliby trudności z wykonywaniem najczęstszych zabiegów, od kształtowania zębów i usuwania próchnicy do wiercenia tego przerażającego wszystkich kanału korzeniowego! W twoim biurze może być powszechna wiedza, że ten zaufany pomocnik wymaga regularnej konserwacji, ale czy wiesz, jak długo ta wiertarka jest dostępna? Pierwsze wiertła zostały wynalezione w starożytnej Grecji – około 250 roku p.n.e. – i od tego czasu niewiele się zmieniły.
We współczesnej stomatologii prostnica dentystyczna jest używana przez dentystów, higienistki, specjalistów i techników laboratoryjnych. Niezależnie od tego, czy wykonujesz najbardziej rutynową wizytę profilaktyczną, czy skomplikowane zabiegi endodontyczne, chirurgiczne, ortodontyczne i odtwórcze, jest bardzo prawdopodobne, że wymagana będzie ta właśnie rękojeść. Chociaż niektóre rękojeści są przeznaczone do różnych zastosowań – takich jak podstawowe procedury czyszczenia, w których nie trzeba podchodzić zbyt blisko zębów pacjenta – istnieje wiele specjalistycznych, szybkoobrotowych metalowych wierteł dentystycznych, które mogą pracować na różnych powierzchniach. Oznacza to, że te potężne narzędzia należy chronić przed zanieczyszczeniem krzyżowym, stosując odpowiednie plastikowe osłony (aby zapobiec przedostawaniu się płynów) i pojemniki do przechowywania z szufladami, aby każdy element miał swoją własną przestrzeń.
Końcówki dentystyczne i powiązany sprzęt można podzielić na kilka kategorii, a nawet w ramach tych kategorii istnieje wiele sposobów organizowania komponentów. Podstawowe podziały dla poszczególnych elementów rękojeści obejmują kompletne systemy z własnymi częściami lub jako elementy tylko częściowe, które muszą mieć skojarzony istniejący system, aby pracować na zębach pacjenta.
Rękojeść szybkoobrotowa (turbina powietrzna)
Szybkoobrotowa rękojeść to precyzyjne urządzenie do skutecznego i szybkiego usuwania tkanki zęba bez nacisku, nadmiaru ciepła i irytujących wibracji. Łatwo tnie zębinę, ale należy jej używać ostrożnie. Szybkoobrotowe końcówki dentystyczne mogą się różnić w zależności od kształtu i materiału konstrukcyjnego. Najbardziej zaawansowane (i najdroższe) mogą działać z prędkością 250 000 do 400 000 obr./min. Cechy, takie jak obsługiwany typ nasadki, rozmiar głowicy, źródło światła (światłowód), waga rękojeści i hałas silnika, dodatkowo wyróżniają odmiany narzędzi dentystycznych o dużej prędkości.
Prostnica endodontyczne
Prostnica endodontyczna to specjalistyczny instrument dentystyczne przeznaczony do czyszczenia i kształtowania kanałów podczas leczenia kanałowego. Narzędzia te umożliwiają precyzyjne prowadzenie pilników endodontycznych, zapobiegając w większości przypadków złamaniu lub zakleszczeniu pilnika. Niezależnie od tego, czy wymagane są ruchy posuwisto-zwrotne, czy obrotowe, te rękojeści współpracują z preferowanym systemem pilników i innym sprzętem operacyjnym, zapewniając najwyższą precyzję.
Stomatologiczne rękojeści chirurgiczne
Aby zapewnić bezpieczeństwo operacji jamy ustnej, należy używać rękojeści chirurgicznej napędzanej powietrzem. Te rękojeści chirurgiczne są zaprojektowane z kratkami wentylacyjnymi, które zapobiegają przedostawaniu się powietrza do jamy ustnej podczas operacji – jest to kluczowe w zapobieganiu ewentualnych komplikacji.