Normobaria to nowoczesna metoda terapia tlenem, która wzmacnia organizm i wspomaga liczne procesy prozdrowotne i regeneracyjne w nim zachodzące. Opracowane na podstawie licznych badań warunki panujące w komorze są optymalne dla zdrowia człowieka. Czym różni się powietrze w komorze normobarycznej od tego, którym oddychamy na co dzień? Dlaczego terapia tlenowa w komorze normobarycznej ma tak pozytywne działanie na nasz organizm? Sprawdź w tym artykule.
Czym różni się komora normobaryczna od hiperbarycznej oraz warunków atmosferycznych?
Warunki panujące w komorze normobarycznej zostały opracowane z wykorzystaniem badań na temat działania hiperbarii. Komora hiperbaryczna była pierwotnie stosowana do leczenia choroby wysokościowej oraz dekompresyjnej (dotykającej nurków). Panują w niej ściśle określone warunki — zwiększone ciśnienie atmosferyczne, a oddycha się czystym tlenem. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt długie przebywanie w takich warunkach może mieć szkodliwy wpływ na organizm człowieka.
Komora normobaryczna nieco różni się od hiperbarycznej. Również w jej wnętrzu panuje podwyższone ciśnienie do 1500 hPa, jednak podczas sesji oddycha się nie czystym tlenem, a specjalną mieszanką gazów. Zawiera one większe stężenie tlenu 40%, 2% dwutlenku węgla oraz 0,5% wodoru cząsteczkowego. Różni się również od powietrza, którym oddychamy na co dzień, składającego się w 71% z azotu, 21% tlenu i zawierającego jedynie 0,04% dwutlenku węgla oraz śladowe ilości wodoru, oraz innych pierwiastków.
Warto również pamiętać, że powietrze atmosferyczne, nie jest idealnie czyste. Często zawiera duże ilości szkodliwych dla zdrowia tlenków siarki czy tlenek azotu.
Właśnie dlatego tlenoterapia w komorze normobarycznej wskazana jest dla poprawy zdrowia i kondycji https://lifechamber.pl/komora-zycia/. Jakie jest jednak jej dokładne działanie?
Terapia tlenowa w rehabilitacji
Terapia w komorze normobarycznej może stanowić świetne uzupełnienie i wsparcie różnych metod rehabilitacyjnych. Wysokie stężenie tlenu, który jest łatwiej przyswajalny dzięki wyższemu ciśnieniu oraz zwiększonemu stężeniu dwutlenku węgla umożliwia dotlenienie uszkodzonych w wyniku choroby lub urazu tkanek.
Zmiany miażdżycowe w naczyniach wieńcowych serca powodują zaburzenia krążenia krwi i niedotlenienie komórek stąd zawały i problemy z jego funkcjonowaniem. Podobny mechanizm zachodzi podczas udaru niedokrwiennego w mózgu. Warunki panujące w komorze normobarycznej umożliwiają lepszy dopływ krwi z tlenem oraz składnikami odżywczymi do zagrożonych miejsc wspomagając ich regenerację.
Terapia tlenowa w rehabilitacji neurologicznej przynosi wiele pozytywnych efektów, dotleniając mózg i aktywując do działania komórki nerwowe. Dzięki temu dochodzi do:
- Poprawy metabolizmu w neuronach;
- Pobudzenia pracy komórek nerwowych;
- Poprawy aktywności mózgu oraz koncentracji;
- Złagodzenia stanów lękowych oraz stanów depresyjnych;
- Zmniejszenia efektów udaru mózgu;
- Zmniejszenia obrzęku mózgu.
Tlenoterapia w komorze normobarycznej dla poprawy kondycji
Normobaria jest również zalecana osobom zdrowym, które chcę poprawić swoją kondycję. Zastosowane w komorze normobarycznej wyższe ciśnienie i stężenie tlenu umożliwia szybszą produkcję energii w komórkach mięśniowych, która jest niezbędna przy wysiłku fizycznym. Co więcej, prowadzone w komorze normobarycznej zajęcia oddechowe lub joga, uczą relaksacji oraz wspierają pracę mięśni, co zwiększa efektywność sesji.
Tlenoterapia jest zalecana również osobom, które z powodu kontuzji lub urazu wymagają rehabilitacji sportowej. Panujące w komorze normobarycznej warunki stymulują szpik kostny do wzmożonej produkcji komórek macierzystych, które są niezbędne w procesie regeneracji organizmu oraz gojenia się ran. Dzięki temu czas rekonwalescencji jest krótszy, a ciało zostaje dodatkowo wzmocnione.
Do najkorzystniejszych efektów tlenoterapii w rehabilitacji po urazowej można zaliczyć:
- Zmniejszenie obrzęków powstałych z powodu urazu;
- Przeciwdziałanie „zakwaszaniu mięśni” w procesie oddychania komórkowego podczas intensywnych treningów;
- Poprawa kondycji;
- Skrócenie czasu rekonwalescencji.
Tlenoterapia w medycynie estetycznej
Terapia tlenowa w komorze normobarycznej ma działanie anty-aging i stanowi doskonałe uzupełnienie wszystkich zabiegów medycyny estetycznej. Wynika to z faktu, że wyższe stężenie dwutlenku węgla rozszerza również drobne naczynia włosowate w skórze i narządach wewnętrznych. Dodatkowo tlen dzięki podwyższonemu ciśnieniu lepiej rozpuszcza się w osoczu krwi, w limfie oraz płynie mózgowo-rdzeniowym i rdzeniowo-kręgowym. Ułatwia to jego transport również do słabiej ukrwionych i niedotlenionych części ciała. Wyższe stężenie tlenu stymuluje również produkcję kolagenu oraz namnażanie się komórek skóry właściwej. W efekcie procesy starzenia są zahamowane, a skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Właśnie dlatego terapia tlenowa w komorze normobarycznej jest zalecana przez specjalistów, gdyż umożliwia na dłużej utrzymać efekty zabiegów medycyny estetycznej.