Wszyscy wiemy, jak ważna jest regularna aktywność fizyczna. Jednak bardzo często nie mamy czasu na długie ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Natłok obowiązków, wielogodzinne siedzenie przed komputerem w pracy oraz ze smartfonem w domu, sprawiają, że niejednokrotnie odczuwamy tego nieprzyjemne konsekwencje w postaci bólu pleców. Co zrobić, by sobie pomóc w takich sytuacjach? Z pomocą przychodzi kinesiotaping. Czym on właściwie jest oraz dla kogo jest skierowany, dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Kinesiotaping – co to właściwie jest?
Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną wykorzystywaną przez terapeutów, polegającą na oklejaniu specjalnym, elastycznymi taśmami konkretnych obszarów na ciele. Twórcą tej metody jest Japończyk, dr Kenzo Kase. Opracował on nie tylko sposób aplikacji, lecz także materiał, z których tworzy się wykorzystywane taśmy. Podczas tworzenia, uwzględnił także dysfunkcje, które występują poza narządami ruchu, np. występujące w układzie limfatycznym.
Gdzie można skorzystać z tej metody?
Oczywiście każdy może pokusić się na samodzielne przyklejenie sobie plastrów, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Trzeba pamiętać, że robimy to na własne ryzyko. Może spowodować to skutki uboczne, jednym z nich jest np. zaczerwienie skóry, które może przypominać poparzenie. O wiele lepszym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Po profesjonalnym zaaplikowaniu plastra można go nosić maksymalnie7 dni. Należy także zachować odpowiedni odstęp pomiędzy aplikacjami. Zanim zdecydujesz się na kolejny zabieg, musi minąć co najmniej 24 godziny. Trzeba także zadbać o dokładne doczyszczenie resztek kleju. Jeśli nie wystąpiła alergia, można kinesiotaping stosować bez ograniczeń. Trzeba jednak pamiętać, że podczas ich użytkowania, nie należy się opalać, ani pić alkoholu. Jeśli szukasz dobrego miejsca na zabieg kinesiotaping Wrocław oferuje je np. w salonie Ortogenic.
Do kogo jest skierowana ta metoda?
Kinesiotaping, czy też plastrowanie dynamiczne, jak często się je nazywa, jest skuteczne w przypadku wielu przypadłości. Najpopularniejszymi z nich są:
- Różnego rodzaju kontuzje i urazy, np. w postaci naderwanego mięśnia czy skręconego stawu,
- Wady w obrębie kręgosłupa,
- Ból pleców oraz kończyn,
- Obrzęki limfatyczne,
- Porażenia nerwu twarzowego.
Jest to metoda, która może być także pomocna w leczeniu blizn. Co ważne, kinesiotaping może być stosowany także u małych dzieci.
Jakie efekty można uzyskać?
W ciągu ostatnich 10 lat zabieg ten sukcesywnie zyskuje na popularności. Opinie na temat tego zabiegu są bardzo pozytywne. Wiele osób chwali szybką redukcję bólu. Jest to możliwe dzięki podniesieniu skóry, co powoduje ograniczenie drażnienia receptorów bólowych. Dzięki lepszemu przepływowi krwi, sprawniej usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii. Natomiast redukcja opuchlizny następuje dzięki odprowadzaniu nadmiaru chłonki. Jest to bezbolesny zabieg, na który zdecydowanie warto się zdecydować.