Każdy z nas chce mieć piękne, zadbane stopy, nie tylko latem. Niestety niejednego z nas spotkały nieprzyjemności np. w postaci modzeli czy popękanych pięt. Co zrobić, gdy na naszych stopach lub paznokciach u stóp pojawiają się niepokojące zmiany? Udać się do podologa. Kim jest i kiedy się do niego wybrać? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Podolog – specjalista, który zadba o Twoje stopy
Nie zawsze wiemy, gdzie się udać po pomoc z różnymi nieprawidłowościami, jakie pojawiają się na naszych stopach. Podolog, to specjalista, który nie tylko zdiagnozuje problem, ale także zaproponuje skuteczne leczenie. Jest to osoba wykwalifikowana, po studiach lub specjalistycznych kursach, które dają jej uprawnienia do uprawiania tego zawodu. Często współpracuje także z lekarzami innych specjalizacji, np. z chirurgami, dermatologami, a nawet diabetologami. Na Twojej stopie pojawiła się nieestetyczna brodawka, której chciałbyś się pozbyć? Nie wiesz, jak znaleźć specjalistę w swoim mieście? Wpisz w wyszukiwarkę internetową np. „Usuwanie brodawek Warszawa”.
Kiedy udać się do podologa?
Do podologa warto wybrać się zawsze wtedy, gdy coś nas zaniepokoi w wyglądzie stopy lub paznokci u stóp. Oczywiście, jeśli rozcięliśmy skórę lub ulegliśmy kontuzji, powinniśmy zgłosić się do chirurga. Jednak, gdy na naszej skórze stóp pojawiły się brodawki, modzele lub skóra na piętach zaczęła pękać, wtedy zdecydowanie pomoże podolog. Tak samo w przypadku wszelkich przebarwień i odkształceń paznokcia.
Jakie są przyczyny powstawania chorób stóp?
Przyczyny wszelkich nieprawidłowości w obrębie stóp mogą być różne. Częstymi są m.in.:
- Urazy mechaniczne
- Zakażenia bakteryjne (grzybica)
- Zbyt ciasne obuwie
- Przegrzewanie stóp i brak wystarczającej higieny
- Cukrzyca
- Obniżona odporność
Oczywiście przyczyn jest znacznie więcej.
Jak przygotować się do badania u podologa?
Nie musimy się obawiać wizyty u podologa. Badanie jest bezbolesne. Początkowo zbierane są informacje w wywiadzie medycznym. Specjalista zapyta Cię nie tylko o tryb życia, ale także przyjmowane leki, przebyte kontuzje i choroby. Następnie należy pokazać zmianę występującą na stopie. Po obejrzeniu jej może być konieczne zlecenie dodatkowych badań jak np. badanie mikologiczne w przypadku podejrzenia grzybicy. Niekiedy diagnoza możliwa jest już po samym wywiadzie i obejrzeniu nieprawidłowości w obrębie stopy. Podolog może też użyć do badania podobaroskopu. Jest to specjalna mata, na której należy stanąć gołymi stopami. Obraz zostanie przesłany do komputera, dzięki czemu specjalista może ocenić np. rozmieszczenie ciężaru ciała pacjenta. W razie potrzeby ocenia on także ruchomość stawów i ustawienie miednicy. Zdobyte informacje pomagają mu znaleźć ewentualne zaburzenia w układzie mięśniowym. Jeśli będzie to konieczne, podolog zleci wizytę u innego specjalisty lub np. dodatkowe badania. W innym przypadku zaproponuje leczenie, które umożliwi nam odzyskanie pięknych, zdrowych i zadbanych stóp.