Kiedyś panował pogląd, że jajka są zdrowe i bardzo odżywcze. Potem straciły swą dobrą opinię i zaczęto je postrzegać jako produkt, który powoduje wzrost poziomu złego cholesterolu. Ten pogląd starają się zmienić dietetycy, którzy wskazują na pozytywny ich wpływ na ludzkie zdrowie. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie składniki odżywcze mają jajka.
Sposoby na przyrządzanie jajek
Jajka są najlepiej przyswajane przez organizm po zastosowaniu obróbki termicznej. Ważne, aby nie była zbyt długa, gdyż wtedy wartość odżywcza znacznie spada. Zatem najkrótszy czas to 3 – 5 minut od momentu wrzenia. W ten sposób otrzymujemy jajka na miękko. Najdłuższy proces trwający od 8 do 10 minut obejmuje gotowanie jajka na twardo. To oczywiście niejedyne sposoby na przygotowanie jajek. Pomysły na potrawy z jajek podaje www.frappe.pl, pokazując, że wbrew pozorom można z nich tworzyć wyjątkowo smaczne i pożywne posiłki. Właśnie z jajek można zrobić pyszną pastę jajeczną, jaja po wiedeńsku, omlet, sadzone, jajka faszerowane czy w sałatce.
Czy jajka są zdrowe?
Jajka rzeczywiście zawierają sporą ilość cholesterolu, dlatego nie należy spożywać ich za dużo. Poza tym są źródłem witamin A, E, D, K, B2, B12 oraz składników mineralnych jak fosfor, sód, wapń, potas, żelazo, magnez, miedź, luteinę, cynk, a nawet selen. Zjedzenie jednego jajka może skutecznie zaspokoić głód i zapewnić uczucie sytości na długi czas. A to za sprawą białka obecnym w jego składzie, które jest długo trawione w przewodzie pokarmowym. W żółtku zawarte są również wartościowe kwasy tłuszczowe, wspomagające obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. To jeden z głównych powodów, dla jakich nie powinno się eliminować z diety jajek. Co więcej, zawierają cholinę, substancję niezwykle cenną dla organizmu. Jest ona ważnym elementem błon komórkowych.
Jakie właściwości jajek?
Nie należy całkowicie rezygnować z jajek, gdyż zawierają ogromne ilości aminokwasów i antyoksydantów. Pomagają w leczeniu anemii, regenerują osłabiony organizm i wpływają korzystnie na pracę i kondycję mózgu. Przeciętne jajko waży około 60 g, na co składa się żółtko w 25 g, białko 30 g oraz skorupka 5 g. Są doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, które stanowi to o najwyższej wartości biologicznej ze wszystkich dostępnych produktów spożywczych. Zatem kurze jajo to prawdziwa bomba odżywcza. Oprócz witamin potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zawiera także mikroelementy i cenne pierwiastki mineralne. Pomagają one wspierać i wzmacniać układ odpornościowy i regulować hormony tarczycy. Dlatego jajka są szczególnie polecane dzieciom, zwłaszcza tym o niedoborze tych cennych minerałów, aby zahamować rozwój chorób serca, kości i stawów.