Problemy skóry mogą mieć rozmaite podłoże oraz objawiać się w równie rozmaity sposób. Im wcześniej zaobserwujemy zmiany w obrębie skóry, włosów i paznokci, tym wcześniej otrzymamy diagnozę i sposób leczenia. Sprawdźmy, jakie są kompetencje dwóch specjalistów – dermatologa i trychologa – czym się zajmują oraz z jakimi objawami zgłosić się na wizytę.
Kim jest dermatolog?
Dermatologia zajmuje się skórą, jej strukturą i funkcjami, oraz schorzeniami skóry i jej wytworów (paznokcie, włosy). To właśnie ze specjalistami zajmującymi się tą dziedziną medycyny konsultują się marki, chcąc wypuścić na rynek bezpieczny i skuteczny produkt. W swojej codziennej praktyce lekarze ci zajmują się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń skóry i jej wytworów. Właśnie z nimi spotykamy się w gabinetach Dermatolog Zielona Góra. Do lekarza można udać się ze wszelkimi chorobami i dolegliwościami w obrębie skóry np. trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry, łysieniem, łupieżem, bielactwem, wszawicą, z niepokojącymi pieprzykami, z egzemą, rozstępami, odleżynami, grzybicami, nowotworami skóry. Ponadto istnieją liczne specjalizacje powiązane z tą dziedziną, w jej zakres wchodzi an przykład medycyna estetyczna, gdzie zabiegi będą koncentrować się na poprawieniu wyglądu pacjenta.
Kim jest trycholog?
Trychologia zajmuje się skórą głowy człowieka i włosami, w szczególności diagnostyką schorzeń i ich leczeniem. Nie jest on lekarzem, jedynie ekspertem (na przykład posiadł wykształcenie kosmetologiczne) i zajmuje się tylko zmianami występującymi w obrębie głowy, nie zaś całego ciała jak w przypadku dermatologa. Trycholog Zielona Góra stoi przed zadaniem przywrócenia równowagi skórze, a robi to poprzez analizę jej stanu, mieszków włosowych, przeprowadzenia wywiadu (o choroby) i wyznaczania pacjentowi odpowiedniego sposobu pielęgnacji. Najczęściej na wizytę przychodzą ludzie zmagający się z wypadaniem włosów, przetłuszczającą się skórą głowy, podrażnieniami i swędzeniem oraz z łupieżem.
Przy tych objawach zgłoś się do specjalisty od chorób skóry
Warto przemyśleć udanie się na wizytę, gdy cierpimy na dolegliwości skóry lub kiedy chcemy skorzystać z zabiegów poprawiających jej kondycję. Sprawdźmy listę niepokojących objawów, z którymi powinniśmy się udać do dermatologa:
- nowe znamiona i brodawki,
- niepokojące pieprzyki,
- zmiany skórne (np. plamy)
- świąd,
- nadmierne łysienie,
- ogólne pogorszenie się stanu skóry i paznokci.
Przy tych objawach zgłoś się do specjalisty od chorób skóry głowy
Jeśli pojawi się problem ze swędzącą skórą bądź z łupieżem, swędzeniem, podrażnieniami, zaczerwieniami, z nadmierną utratą włosów, z wypryskami, z pieczeniem czy łojotokiem, szczególnie jeśli zmiany te wystąpią nagle.
Trycholog powinien pomóc zdiagnozować problem i wskazać sposób zniwelowania go. Jednakże warto zwrócić uwagę, że może on prowadzić leczenie z innymi specjalistami. W zależności, co stoi u podłoża danego schorzenia (na przykład wypadania włosów), będzie współpracował z dietetykiem czy endokrynologiem.