Ultrasonograf Dopplera jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, mającym na celu wykrycie nieprawidłowości w przepływie krwi w poszczególnych partiach ciała. Test pozawala na określenie, w jaki sposób przechodzi ona przez naczynia krwionośne, dzięki falom dźwiękowym odbijającym się od krążących krwinek czerwonych.
Wskazania do wykonania badania
USG Dopplera jest wskazane przy podejrzeniu chorób układu krwionośnego, takich jak miażdżyca czy zakrzepica. Pomaga także w uzyskaniu obrazu silnie unaczynionych nowotworów. Badanie stosowane jest również w przypadku podejrzenia tętniaka, defektów zastawki serca oraz zwężenia tętnicy.
Jak się przygotować do badania?
Do testu powinno się podchodzić na czczo, szczególnie w przypadku Dopplera wykonywanego na jamie brzusznej. Pomimo tego, że jest on stosowany jako alternatywna dla inwazyjnych badań takich jak angiografia, charakteryzuje się dużą skutecznością w wykrywaniu nieprawidłowości. Zazwyczaj trwa zaledwie kilka minut, jest wykonywany na leżąco z użyciem niewielkiego przyrządu, który lekarz przesuwa po skórze posmarowanej wcześniej specjalnym żelem.
Jeżeli przepływ krwi w żyle lub tętnicy jest nieprawidłowy, będzie to można zauważyć na ekranie ultrasonografu. Na przykład w przypadku tętniaka aorty brzusznej, badający zobaczy anormalną częstotliwość i siłę przepływu.
Doppler może być jednak stosowany również w celu monitorowania regeneracji naczyń krwionośnych po urazie lub sprawdzenia czy leczenie farmakologicznie, na przykład zakrzepicy, przynosi oczekiwane efekty. Badanie nie sprawdza się niestety w zaburzeniach przepływu krwi w czaszce, ponieważ stanowi ona zbyt dużą barierę dla ultrasonografu.