EEG czyli elektroencefalografia jest to badanie pokazujące pracę serca na podstawie aktywności komórek nerwowych w korze mózgowej. Celem tego badania jest sprawdzenie czy komunikacja komórek mózgowych między sobą za pomocą impulsów elektrycznych przebiega prawidłowo. EEG jest ważną metoda w diagnostyce u pacjentów w śpiączce, z padaczką, z zaburzeniem snu oraz po urazach czaszkowo- mózgowych. To badanie można również stosować u pacjentów po udarach, z rozpoznanymi nowotworowymi i z zapaleniem mózgu.
Jakie są wskazania do badania EEG?
Wskazaniem do badania są objawy wskazujące na nieprawidłową prace mózgu np. napady drgawkowe, kłopoty z pamięcią i koncentracją, nadpobudliwość, omdlenia, problemy ze snem a także po urazie głowy lub po zabiegu neurochirurgicznym.
Jak przygotować się do badania EEG?
Przed badaniem należy się dobrze wyspać, żeby być wypoczętym. Aby nie dopuścić do dużego spadku poziomu cukru we krwi należy zjeść lekki posiłek. W przygotowaniu do badania EEG należ odstawić na 24 godziny przed badaniem wszelkie leki wpływające na pracę układu nerwowego. Nie należy także spożywać napojów alkoholowych lub z kofeiną. Przed badaniem trzeba umyć włosy i nie stosować żadnych środków do ich stylizacji np. lakierów, pianek. Tuż przed samym badaniem trzeba zdjąć wszystkie ozdoby z głowy takie jak kolczyki, spinki.
Przebieg badania EEG
Na głowę pacjenta zakład się specjalny czepek z otworami w które wprowadza się elektrody zazwyczaj jest ich od 16 do 24. Ich zadaniem jest rejestracja prądów wytwarzanych przez impulsy nerwowe i przekazanie sygnału do elektroencefalografu który przetwarza je na linie falistą z której tworzy się obraz fal mózgowych.
Pierwszym etap badania jest przeprowadzanie zapisu w spoczynku. Pacjent jest w pozycji leżącej lub siedzącej, nie może się ruszać i ma zamknięte oczy. W kolejnym etapie czynność mózgu jest pobudzane dzięki kilku sposobom: zamykaniem i otwieraniem oczu, hiperwentylacja do której doprowadza pacjent poprze robienie od 30 do 40 głębokich oddechów na minutę, fotostymulacja czyli działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości (podczas tego zabiegu pacjent ma zamknięte oczy). Całe badanie trwa koło 40-50 minut.
Wyniki otrzymuje się od razu po zakończeniu badania w formie opisu z dołączonym wykresem fal mózgowych.