Czasami zmuszenie dziecka do zjedzenia czegoś zdrowego czy nawet do zjedzenia czegokolwiek, bywa jak walka z wiatrakami. Zadaniem rodziców jest to, by zapewnić swojemu potomstwu zdrową i pełnowartościową dietę, nawet jeżeli będzie to, związało się z pewnym wyzwaniem. Jak do tego podejść? Jak wpoić dzieciom zdrowe nawyki?
Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?
Tak naprawdę wszystko zaczyna się od nas, czyli rodziców i tego, jak wygląda nasza własna dieta. Jak wiadomo, dzieci jedzą najczęściej to, co rodzice, a jeżeli ci napychają się niezdrowym żarciem, to jak maluch ma się nauczyć, zdrowo odżywiać? Dzieci nas nie słuchają, tylko naśladują! Gdy w domu pilnuje się diety, a wszystkie posiłki od śniadania po kolacje są szczegółowo przygotowane, to maluchy już od samego początku mają styczność z pewnymi nawykami oraz stylem życia. To bardzo pomocne. Oczywiście czasem jest to niełatwe, zwłaszcza gdy trafi się na niejadka, albo gdy dziecko oprócz domu, ma także dostęp do pożywienia z zewnątrz (przedszkole, szkoła, dziadkowie).
Warzywa – odwieczny wróg każdego dziecka
Jedną z najczęściej spotykanych bolączek rodziców, jest niechęć do spożywania warzyw przez dzieci. Najczęściej wszelkie próby są bojkotowane już na starcie, a najczęstszym argumentem, dlaczego nie chce ich jeść, jest to, że ich nie lubi. Nawet gdy ich się nie spróbowało. Niestety z tym się nie wygra, co nie oznacza, że należy się poddać bez walki. Sposoby na to, jak przemycić warzywa w diecie dziecka podpowiada babychic.pl. Czasami wystarczy tylko odpowiednia forma podania, by dziecko sięgnęło po posiłek bez marudzenia.
Zdrowe odżywianie to różnorodność
W przypadku diety dzieci należy pamiętać także o różnorodności. To oczywiście nie oznacza zawsze, że codziennie należy szykować kompletnie inne posiłki. Czasami wystarczy zmodyfikować znane już potrawy, dodać inne składniki czy przyrządzić w nieco inny sposób, by nadać im innych walorów smakowych i wyglądu. Oczywiście istotne jest też to, by pilnować, aby zawierały one wszystkie najpotrzebniejsze składniki witamin i minerałów.
Wspólne zakupy i gotowanie
Jeżeli chce się wpoić dzieciom nawyki zdrowego odżywiania, to równie ważne będzie to, by i sam maluch uczestniczył w przygotowywaniu posiłków. Wspólne tworzenie listy zakupów oraz chodzenie do sklepu może w tym bardzo pomóc. Oczywiście istotne będzie tu, by każda taka lista zakupów zawierała zdrowe produkty, a pomysły dziecka można poddać pewnym modyfikacjom. Dzięki temu jedzenie będzie w znacznej części także jego własnym dziełem, a jak wiadomo, o wiele łatwiej i przyjemniej jest jeść to, co samemu się przyrządziło. Wspólne gotowanie może być też doskonałą zabawą.
Wygląd jedzenia a wpływ na apetyt
Niestety, ale dzieci są przede wszystkim wzrokowcami. Gdy forma podania im się nie spodoba, to nawet nie spróbują, już z góry założą, że posiłek jest niesmaczny, bo wygląda nieciekawie. To niestety będzie wymagało od rodziców nieco większego wysiłku, a samo przyrządzanie jedzenia dla dzieci stanie się bardziej czasochłonne. Jeżeli jednak to pomoże, to z pewnością będzie to opłacalne. Swoją drogą to także może być ciekawa zabawa, także dla dzieci, jeżeli same postanowią zadecydować o dekoracyjności swojego jedzenia.