Alkoholizm w ostatnich latach staje się coraz większym problemem społecznym, który polega na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. W żaden sposób nie wolno go bagatelizować, ponieważ zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu osoby uzależnionej. Jak wyjść z nałogu?
Jak rozpocząć leczenie alkoholizmu?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że chory, który ma pokonać nałóg alkoholowy, musi odczuwać szczerą i autentyczną chęć wyjścia z niego. Pierwszym krokiem do wyleczenia jest zdanie sobie sprawy z tego, że alkohol niszczy życie, zdrowie i relacje z bliskimi osobami. Jeśli chory ma tę świadomość, jest na dobrej drodze do życia w trzeźwości. Niestety, w przypadku osób będących w późniejszych fazach choroby, samodzielne wyjście z niej staje się praktycznie niemożliwe. Ośrodek leczenia uzależnień Kraków to miejsce, w którym alkoholik może otrzymać wsparcie profesjonalistów, a także – opracować plan wyjścia z uzależnienia. Samo leczenie obejmuje nie tylko opiekę psychologiczną, ale także farmakoterapię, która ma za zadanie złagodzić nieprzyjemne skutki odstawienia.
Detoks – pierwszy krok na drodze do trzeźwości
Osoby, które chcą skutecznie leczyć swój nałóg, muszą koniecznie przejść przez detoks. Jest to proces, podczas którego organizm pozbywa się szkodliwych substancji, które pozostały w nim po przetrawieniu alkoholizmu. Nic więc dziwnego, że detoks nazywa się popularnie odtruwaniem. W trakcie jego trwania bardzo ważne jest uzupełnianie brakujących elektrolitów i witamin, które szybciej stawiają chorego na nogi. W ośrodku leczenia uzależnień personel robi wszystko, aby zmniejszyć uciążliwość objawów, które związane są z odstawieniem alkoholu. Mowa tutaj między innymi o pogorszonym samopoczuciu, dolegliwościach bólowych, nudnościach, a nawet myślach depresyjnych.
Jakie są cele leczenia alkoholizmu?
Jeśli chodzi o cele terapii alkoholowej, to są one bardzo zróżnicowane. Obejmują między innymi:
- zapewnienie alkoholikowi narzędzi i umiejętności niezbędnych do życia w trzeźwości,
- przepracowanie podczas terapii kwestii, które skłaniają chorego do sięgania po alkohol,
- uświadomienie chorego, że życie bez alkoholu jest możliwe,
- ograniczenie szkód społecznych wywołanych przez nałóg,
- zapewnienie wsparcia od osób z podobnym problemem,
- zminimalizowanie ryzyka powrotu do nałogu,
- zatrzymanie skutków zdrowotnych nałogu.
Rola terapii w leczeniu alkoholizmu
Terapia grupowa to absolutna podstawa, jeśli chodzi o uzależnienie od alkoholu. Praca w grupie pozwala ocenić swoje zachowania, rozwijać umiejętności interpersonalne oraz gwarantuje wsparcie niezbędne podczas procesu leczenia.
Alkoholik w trakcie leczenia korzysta również z terapii indywidualnej. To doskonała okazja do poruszenia problemów, których nie chce się omawiać w trakcie zajęć grupowych. Terapia indywidualna pozwala przepracować trudności i problemy, które skłaniają chorego do sięgania po alkohol.
Ośrodki leczenia uzależnień oferują chorym także różnego rodzaju zajęcia wspomagające, takie jak fizjoterapię, muzykoterapię, masaże i aktywności fizyczne, które sprzyjają wyciszeniu i ułatwiają walkę z uzależnieniem.